Choď na obsah Choď na menu
 


  Tanečný športSpoločenský tanec už dlhú dobu zdaleka nie je iba zábava na plesy. Je to šport, ktorý bol v roku 1997 uznaný Medzinárodným olympíjskym výborom. Má vlastnú svetový (IDSF - International dance-sport federation), aj slovenský (SZTŠ - Slovenský zväz tanečného športu) zväz. V súčasnosti sa snaží o zaradenie na program Olympijskych hier.

V tanečnom športe existuje 10 tancov, rozdelených do dvoch skupín: štandartné tance (ŠTT): Waltz (Anglický valčík), Tango, Viedenský valčík, Slowfox, Quickstep; latinsko-americké tance (LAT): Samba, Chacha, Rumba, Paso-Doble, Jive. Každý z týchto tancov sa od druhého líši - či už tempom, taktom, figúrami, no najmä charakterom tanca.

Štandartné tance:

Waltz je najpomalší štandartný tanec. Vyniká v ňom najmä ladnosť pohybu a línie, ktoré sú vďaka pomalému tempu dokonale prepracované. (3/4 rytmus, 29-31 taktov za min.)
Tango sa od ostatných štandartných tancov mierne líši. Je to agresívny tanec, ktorý pochádza z Argentíny. Do Európy sa dostal začiatkom 20. storočia. (4/4 rytmus, 32-34 taktov za min.)
Valčík je najrýchlejším a najstarším štandartným tancom. Tancuje sa už od roku 1815 a pochádza z Viedne. Je to rýchly tanec s malým počtom figúr, kôli čomu ho nietorí tanečníci veľmi obľubujú. (3/4 rytmus, 60 taktov za min.)
Slowfox je kôli svojmu pomalému tempu a zložitým variáciam považovaný za najťažší štandartný tanec. Je to typický anglický tanec so zložitými líniami. (4/4 rytmus, 29-31 taktov za min.)
Quickstep pochádza z Ameriky, kde bol tancovaný ako pomalší Foxtrot. V roku 1914 sa dostal do Európy, kde sa začal tancovať na rýchlejší rytmus, a vznikol Quickstep. Je obľúbený pre svoju sviežosť a hravosť pohybu. (4/4 rytmus, 50-52 taktov za min.)

Latinsko-americké tance
Samba vznikla z tradičných tancov brazílskych černochov, a jej názov bol prevzatý z portugalského tanca Samba. Je to pestrý a expresívny tanec. (2/4 rytmus, 48-50 taktov za min.)
Chacha je pôvodom Kubánsky tanec, ktorý vznikol z Mamba. Na Slovensko sa dostala v 60. rokoch minulého storočia. (4/4 rytmus, 28-32 taktov za min.)
Rumba je najpomalší latinsko-americký tanec. Vyvynula sa z Mamba-Bolera. Hovorí sa o nej, že je to "vertikálne vyjadrenie horizontálnej polohy", čo je pri špičkových pároch takmer pravda. Je to zvodný tanec, pri ktorom vynikajú typické prvky ženy - krása a oddanosť, a muža - dominantnosť. (4/4 rytmus, 26-28 taktov za min.)
Paso-Doble je veľmi agresívny tanec, charakterom podobnú Tangu. Má predstavovať muža ako toreádora, a ženu ako capu - červenú šatku. Vyvíjalo sa hlavne v Španielsku a sú v ňom viditeľné prvky Flamenga. (4/4 rytmus, 60-62 taktov za min.)
Jive   je najrýchlejším latinsko-americkým tancom. Pôvodne to bol afroamerický tanec, no jeho dnešná podoba je výrazne ovplyvnená rock-and-rollom. Je to veľmi hravý a svieži tanec. (3/4 rytmus, 43-45 taktov za min.)
Okrem týchto desiatich tancov existuje ešte veľa ďaľších spoločenských tancov, ktoré ale nie sú súčasťou tanečného športu, napr. Foxtrot, Merengue, Mambo, Mambo-Bolero, Flamengo, Polka, atď.

Súťažný poriadok v tanečnom športe

Podobne ako vo väčšine športov, aj tu existuje niekoľko kategórií (aby netancovali napr. 8-ročný a 48-ročný proti sebe). Kategórie sú vekové a výkonnostné: Vekové sú dané rokom narodenia, a v januári sa automaticky menia na vyššiu. Výkonnostné súvisia s kvalitou tanečného páru, a do vyššej kategórie sa pár musí "pretancovať".

Vekové kategórie: Deti I (do 9 rokov), Deti II (10-11 r.), Junior I (12-13 r.), Junior II (14-15 r.), Mládež (16-18 r.), Dospelí (19-29 r.), Senior I (35-44 r.), Senior II (45-54 r.), Senior III (viac ako 55 rokov)
Tanečný pár sa do vekovej kategórie zaraďuje podľa toho koľko rokov dosiahne starší z páru (pri Seniorských kategóriách mladší z páru) v aktuálnom kalendárnom roku.

Výkonnostné kategórie: neregistrovaní (Z), D, C, B, A, S
Páry triedy Z sú tie, ktoré nie sú registrované v SZTŠ. Po zaregistovaní je pár automaticky zaradený do kategórie D. Na postup do vyššej kategórie je potrebný určitý počet bodov (väčšinou okolo 200), a 5 finálových umiestnení. Body pár získava nasledovne: 1 bod za každý porazený pár v súťaži, 2 body za postup do ďaľšieho kola (..., semifinále, finále), 1 bod za 6. miesto, 2 body za 5. miesto, 4 body za 3. miesto, 8 bodov za 2. miesto, 16 bodov za 1. miesto. Ak teda pár vyhrá na súťaži, kde bolo 20 párov, a súťažilo sa na 3 kolá, získa 39 bodov (19+2+2+16).
 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

super

(sabi, 13. 1. 2016 20:27)

Super, aspon sa uz vyznam

mala pripomienka

(vanesa, 14. 6. 2015 7:24)

Mate v texte chybu,nepíše sa "kôli" ale "kvôli" ,inak pekne napísané.S pozdravom Vanes.